Pokud chtějí ženy bojovat o medaile, tak jen v určeném úboru? Co je to vlastně už odmala učíme? Pokud jde o sport, má jít přece v první řadě o výsledky. Bohužel, i zde má vnímání žen a mužů zjevné mezery. Ženské úbory často ukazují více, než je ženám příjemné.
Sexismus i ve sportu?
Na letošních olympijských hrách si pozornost získaly německé gymnastky, které překvapily změnou úborů – zvolili celotělové. Záměr je jednoduchý. Chtěli poukázat na sexualizáciu ženských těl v gymnastice.
Změnou úborů neporušili žádná pravidla
Celotělové úbory zakázané nejsou, proto Němky neporušily žádná pravidla. Rozšířené jsou však méně. Doufají, že budou odrazovým můstkem pro změnu ve sportu a inspirují další gymnastky, které se necítí komfortně v tradičních úborech.
Viz tento příspěvek na Instagram
Příspěvek, který sdílí Pauline Schäfer ?? (@pauline_schaefer)
Jejich postoj vítá i Německá gymnastická federace, která toto chování vnímá jako prostředek v boji proti sexualizácii těl ve sportu i sexuálnímu obtěžování žen jako takovém.
Úbory vypadají velmi vkusně, ženám pomohou po psychické stránce, ale i té zdravotní. Sportovkyně totiž upozorňují i na problémy spojené s menstruací při oděvech, které jsou prakticky jak jen kalhotky. Pokud má žena „své dny“ je to ještě nekomfortnejšie.
V Norsku hrozily pokutou a diskvalifikací
Postoj organizátorů olympijských her i federace v Německu je příjemnou změnou, ale predovštekým dobrým signálem, že se ve sportu může skutečně něco změnit. Opačný přístup zažili sportovkyně v Norsku.
U plážové házené jsou jasně určeny pravidla i co se týče oděvů. Ženy hrají v podstatě v bikinách a není jim to příjemné. Hráčky si stěžovali, že se cítí jako sexuální objekty, protože tento „úbor“ odhaluje až příliš mnoho. Rozhodli se proti tomu postavit a oblékli si přiléhavé šortky – podobně jako běžně vidíme na ženách ve fitku. Oblečení nemá absolutně žádný vliv na zápas, jde jen o jejich komfort, podívejte se na ten rozdíl:
Norky byly upozorněny, že tímto chováním porušují pravidla, a tedy budou muset zaplatit pokutu 50 eur za každou hráčku. Tým souhlasil, ale nakonec těsně před utkáním pod tlakem diskvalifikace ustoupily a oblékli si bikiny.
K případu se vyjádřila už i Evropská házenkářská federace a s tímto řízením vyjádřila rázný nesouhlas. Diskvalifikace jako trest vůbec nepřipadala v úvahu a tvrdí, že jen avizovali pokutu. Avšak v zápase o bronz už hráčky skutečně nastoupili v šortkách a protože šlo o porušení pravidel, dostali od Evropské házenkářské federace pokutu ve výši 1 500 eur.
Jde také o menstruaci a náboženství
Tento problém těží plážové házenkářky už déle. Jejich týmová manažerka Valérie Nicolas, která dodala, že hráčky z jejího týmu se kvůli těmto přísným pravidlům raději plážové házené vzdali. „Ztratili jsme hráčky kvůli úborem. Říkají mi, že je to nepříjemné, cítí se nazí a sledování. Je to sport s velkým pohybem a překážejí vám v tom bikiny, „uvedla Valérie Nicolas.“ S menstruací souvisí i nepříjemnosti, v neposlední řadě jde io náboženství. „Nicolas spolu s francouzským týmem podporuje Norsko v této bitvě.
Pravidla vyznívají absurdně i při pohledu na muže, jejichž sportovní úbory zahalují výrazně více. Proč tedy ženy nemají právo ubliecť si šortky?
Německou běžkyně zas volali do Playboye
Sexualizácia ženských těl není ve sportu vůbec žádnou novinkou. Své o tom ví i běžkyně Alica Schmidt z Německa, která si vysloužila titul nejvíc sexy sportovkyně, ačkoli sama nerozumí proč.
Alica podává skutečně skvělé výkony a o sportu, kterému se věnuje pravidelně informuje i fanoušků na sociálních sítích. Vybudovala si zcela kvalitní základnu sledovatelů na Instagram, který má být podle ní o sportu a ne o tom, jak při něm vypadá.