back to top
Sobota, 12 dubna, 2025
- Reklama -aktualita

Jak zmírnit PMS příznaky? Sbohem, premenstruační syndrome!

Nadýmání, bolest prsů či špatná nálada. Většina žen cítí několik dní předem, že se blíží menstruace.

PMS je přítěží pro většinu žen
Některé jen mírným napětím v prsou, jiné mají podstatně výraznější příznaky. Premenstruační syndrom může být mimořádně nepříjemný, a pokud to znáte, určitě vám přijdou vhod rady, jak zmírnit tyto stavy.

Co je to premenstruační syndrom (PMS)? Pravidelně před menstruací se opakující soubor fyzických, psychologických změn a změn chování, kterými procházíme v luteální fázi menstruačního cyklu. Je to období po ovulaci (když vaječníky uvolní vajíčko) a naznačuje, že se blíží vaše dny. Až u 90 procent žen se některé příznaky stavu opakují měsíc co měsíc. Na PMS se navíc stěžují třicátnice, ale může být v jakémkoliv věku.

Nejčastější příznaky PMS jsou:

bolest břicha a nadýmání,
zácpa nebo průjem,
citlivost a bolest prsů,
bolest hlavy a / nebo migréna,
špatná nálada a / nebo změny nálady,
úzkost,
podrážděnost,
letargie,
problémy se spánkem,
kožní problémy,
změna chuti k jídlu,
změny v sexappealu,
bolest kloubů nebo svalů,
špatná koncentrace a koordinace.

DIVA.SK
Mezi námi ženami: I vy bojujete během svých dní s tímto problémem? Nejste sama
Jak přirozenou cestou zmírněte PMS?

Cvičte, hejbejte se
Je mylnou představou, že cvičení během PMS – nebo během menstruace – je nevhodné či dokonce škodlivé. Studie prokázaly, že cvičení ve skutečnosti pomáhá zmírňovat příznaky PMS, dokonce jemné cvičení – například jóga nebo procházka – je dokonalým lékem na bolest při samotném krvácení. Vyhýbejte se však nadměrnému cvičení.

Křeče zažeňte teplem
Už naše praprababičky věděli, že teplo pomáhá ulevit od nepříjemných pocitů v břiše. Napusťte do láhve horkou vodu nebo použijte termofor a přiložte na bolavé bříško. Zmírní křeče a nepohodlí. Je to proto, že křeče vznikají ve svalových tkáních, ve kterých chybí kyslík. Teplem stimulujete průtok krve, a tím zásobování svalů kyslíkem. Pozor, při silném krvácení tento trik nepoužívejte, protože se rozkrvácate ještě více.

View this post on Instagram
A post shared by Minacshi Pettukola, MS (@ nutritionist.minacshi)

zmírněte stres
Ukažte svému tělu, že ho vnímáte a dopřejte mu více relaxu, než obvykle. Snažte se nestresovat a více odpočívat. Vybírejte si aktivity, které vám dělají radost.

Zjistěte, které potraviny zhoršují vaše příznaky
Víte o tom, že některé potraviny zhoršují příznaky PMS? Protože každá z nás je jiná, nejsou to vždy stejné potraviny. Musíte zkoušet. Sledujte, při kterých jídlech se vaše příznaky zhorší a naopak. Obecně PMS zhoršují rafinovaný cukr, kofein, alkohol, zpracované potraviny a mléčné výrobky.Štúdia zaměřena speciálně na příjem sacharidů a vlákniny prokázala, že vysoký příjem maltózy (nachází se zejména v pivu, tyčinkách z mléčné čokolády a v cereáliích) zvyšuje riziko PMS.

Vyzkoušejte bylinné čaje – fenykl, zázvor, skořici nebo kopřivu.

View this post on Instagram
A post shared by Sunitha | Nutrition Coach (@aarogya_with_nutrition)

Ujistěte se, že máte dostatek spánku
Dopřejte si alespoň sedm hodin spánku za noc a snažte se jít spát každý večer ve stejnou dobu. Ráno se také Probuďte ve stejnou dobu a během denního světla prožijte co nejvíce času venku.

Pijte hodně vody
Stejně jako dostatek spánku, i pití většího množství vody je v tomto období dobrým pomocníkem. Voda je potřebná pro různé činnosti v těle: regulace tělesné teploty a krevního tlaku, transport kyslíku a živin, mazání kloubů a odstraňování odpadu z těla. Výhody hydratace jsou jasné: více energie, udržování hmotnosti, lepší trávení, zdravé ledviny a dobrá nálada. Tekutiny přijímáte iz potravin. Denní příjem tekutin sestává z přibližně 50 procent pitné vody, 30 procent jiných nápojů a zbytek představuje jídlo.

View this post on Instagram
A post shared by Dr. Lori Shemek (@drlorishemek)

Dbejte na zdraví střev
I střevní mikroflóra ovlivňuje mnohé příznaky PMS, hraje také důležitou roli při detoxikaci a vylučování přebytečných hormonů a toxinů z těla. Zařaďte do svého jídelníčku fermentované jídla, pochoutky jako kyselé zelí, kefír a kimči a zvažte užívání probiotického doplňku stravy.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat